دروازه طلایی آسیا

اخذ اقامت استرالیا تخصص ماست

+98 21 22064546
  • ویزای استرالیا
  • اقامت استرالیا
  • مهاجرت به استرالیا
  • سرمایه گذاری در استرالیا

تحلیل روند دعوتنامه های صادر شده در سال 2017


 

صدوردعوتنامه ها از طرف اداره مهاجرت دولت استرالیا برای سال مالی 2017 18 نه تنها برای مشاغل متناسب با نیاز pro rata بلکه برای بیشتر مشاغل دشوار تر و میزان امتیاز لازم برای صدور دعوتنامه ها برای تشکیل پرونده در اداره مهاجرت بالا تر از 60 بوده است.

در این مقاله سعی کرده ایم به بررسی روند SkillSelect در سال جاری پرداخته و دلایل دشوارتر شدن آن را به اجمال بررسی نمائیم تا راه حل های مناسبی را برای بهبود وضعیت متقاضیان ارائه کرده باشیم.

برای تمام سال های گذشته که SkillSelect اجرائی شد، برای دریافت دعوت نامه ویزا 189 اقامت دائم مهارتی، 60 امتیاز کافی بود، مگر آنکه شغل مورد انتخاب در فهرست مشاغل متناسب با نیاز pro rata قرار داشت.

امسال (2017 2018) امتیاز مورد نیاز برای اکثر قریب به اتفاق مشاغل حداقل 65 و برای برخی مشاغل غیر pro rata در چندین دوره 70 امتیاز بوده است. 

برای برخی از مشاغل درخواست بیشتری وجود دارد و در نتیجه EOI واجد شرایط بیشتر از سقف شغلی دریافت می کنند. این مشاغل "Pro rata" نامیده می شوند - حداکثر تعداد دعوتنامه ها برای هر دور تعیین میشوند و بنابراین ممکن است امتیازهای مورد نیاز بالاتر بوده و یا زمان انتظار برای دریافت دعوتنامه این مشاغل بیشتر باشد. اکثر مشاغل Pro rata   Nonمعمولا در تمامی سال تا نزدیکی سقف  تعیین شده و مورد نیاز مشاغل نمیرسند و از این رو امتیاز های مورد نیاز برای دعوت نامه این مشاغل پایین تر از مشاغل Pro Rata خواهد بود.

نمودار زیر به تغییر تعداد دعوتنامه های صادر شده در سال های 2017-18 در مقابل 2016-17 می پردازد با توجه به این نمودار میتوان توضیح داد که چرا میزان امتیاز ها مورد نیاز افزایش می یابند:

 با توجه به تعداد کلی دعوتنامه ها تا این دوره، 10375 دعوتنامه برای ویزا 189 و 489 حمایت خویشاوندی صادر شده است.  در حالیکه سال گذشته تا این تاریخ 12021 دعوتنامه صادر شده بود.  این اختلاف برابر است با 1646 دعوتنامه کمتر  که برابر است با 13.6% کاهش نسبت به سال پیش.  اینطور به نظر میرسد که این موضوع ممکن است به دلیل مکان هایی باشد که برای ویزا جدید مسیر نیوزیلند اقامت از طریق مهارت ویزا 189 رزرو شده است.

 با توجه به نمودار فوق میتوان ملاحظه کرد که فقط تعداد کمی از دعوتنامه های مربوط به مشاغل پرو راتا  Pro Rata -(121) کاهش داشته است. در صورتیکه بیشتر اختلاف در دعوتنامه ها در مشاغل غیر Non Pro rata وجود دارد. تا کنون در سال 2017 -18 ، تعداد 2896 دعوت نامه برای مشاغل (غیر پرو راتا)Non-Pro rata  صادر شده است، که در مقایسه با 4421 نفر در سال گذشته، این کاهش به میزان 1525 یا 34% درصد بوده است. تعداد سقف نیاز های موجود برای مشاغل غیر پرو راتا (Non-Pro Rata) باعث می شود که دعوت نامه برای متقاضیان این مشاغل بسیار رقابتی شود.

تعداد کلی دعوت نامه هایی که برای مشاغل Pro Rata صادر شده اند تغییر قابل توجه ای نداشته است - پس چرا صدور و یا دریافت دعوت نامه برای این مشاغل در سال جاری مشکل تر شده  است؟

  حسابداری یکی از مشاغل حرفه ای و رقابتی ترین مشاغل Pro Rata است و توجه به آنچه که در این شغل  در رابطه با دعوتنامه ها اتفاق می افتد میتواند مثال خوبی برای وضعیت موجود صدور دعوتنامه ها از طرف اداره مهاجرت دولت استرالیا باشد.

برای سال  2017- 18 در سقف نیاز مشاغل حسابداران افزایش 91 درصدی ایجاد شد - به طور معمول انتظار می رود که با یک چنین افزایشی در سقف نیاز مشاغل حسابداران،  امتیاز مورد نیاز برای صدور دعوت نامه برای مشاغل حسابداران در این سال کاهش یابد. برای سایر حرفه های Pro Rata سقف نیاز شغل آنها نیز افزایش پیدا کرده است - به طور کلی، برای مشاغل Pro Rata افزایش 21 درصدی یا 3662 امکان صدور دعوتنامه برای این مشاغل در طول سال ایجاد شده است:  

شغل

سال: 2016 - 17

سال 2017-18

تغییرات

درصد % تغییرات

حسابداران

2500

4785

2285

91

حسابرسان، منشی شرکت، و خزانه دار شرکتهای بزرگ

1413

1327

86-

6-

برنامه نویسان نرم افزار و برنامه های کاربردی

5662

6202

540

10

تحلیلگران کسب و کار و سیستم های ICT

1482

1574

92

6

متخصصان شبکه کامپیوتری

1462

1318

108-

8-

مهندسین الکترونیک

1000

10000

0

0

مهندسین صنایع، مکانیک و تولید

1539

2178

639

42

سایر مهندسین حرفه ای

1000

1000

0

0

جمع کل مشاغل Pro Rata

16022

19384

3362

21%

 

با توجه به تعداد کلی دعوت نامه های صادر شده برای حسابداران برای سال (2017-18)، شاهد افزایش قابل توجهی در 641 مورد در سقف نیاز برای این شغل یا 64٪  افزایش در مقایسه با سال گذشته وجود دارد. که این مورد با افزایش سقف نیاز برای این شغل سازگاری دارد.

 

بر خلاف انتظار، متقاضیان حسابداری حداقل 75 امتیاز برای دریافت  دعوتنامه ویزای 189 در سال 2017-18  در مقابل 70 امتیاز در سال گذشته نیاز داشته اند. در دوره 20 سپتامبر 2017، امتیاز لازم برای صدور دعوتنامه برای حسابداران 85 امتیاز بوده است.

چه اتفاقی رخ داده و دلیل آن چیست؟

با توجه به این تغییرات باید دید دلایلی که بر صدور دعوتنامه ها اثر داشته است چیست؟

1- متقاضیان امتیاز بالاتری را ادعا میکنند:

 با توجه به توزیع دعوتنامه ها در امسال با سال گذشته میتواند یکی از دلایل این موضوع را نشان دهد.

 نمودارهای فوق نشان میدهند که EOI های بیشتری با امتیازهای بالاتر از سال گذشته وجود دارد. در 4 ژانویه 2017 تقریبا 350 دعوتنامه برای افراد با 70 امتیاز یا بیشتر صادر شد. در 18 اکتبر سال 2017، حدود 900 دعوتنامه با 70 امتیاز یا بیشتر صادر شد. حدود 525 نفر با 75 امتیاز یا بیشتر در برابر 115 یا بیشتر در سال گذشته دعوت شدند. این یک افزایش قابل توجه ای است .

اما چطور این امکان وجود دارد؟

 

امتیاز برای صلاحیت زبان انگلیسی:

احتمالا مهمترین دلیل افزایش این است که متقاضیان امتیاز بیشتری برای توانایی زبان انگلیسی خود ادعا میکنند و یا از نمره زبان بالاتری برخوردار هستند. قبلا متقاضیان نمره "سطح عالی" در مهارت زبان را بندرت ارائه میکردند.  به نظر میرسد متقاضیان با شرکت در امتحان زبان Pearson Test of English- PTE توانائی بیشتری برای اخذ نمره بالاتر پیدا کرده باشند.

 

استفاده از منابع دیگر برای کسب امتیاز بالاتر:

با وجود آنکه از طریق ارائه نمره زبان در سطح عالی میتوان به امتیاز 70 رسید اما متقاضیان در عین حال میتوانند در مواقعی از منابع دیگری برای کسب امتیاز استفاده کنند.

  • سال حرفه ای- Professional Year: که فقط برای متقاضیانی است که در حسابداری، فناوری اطلاعات یا مهندسی در استرالیا تحصیل کرده اند.
  • شرکت در امتحان NAATI: شرکت در امتحان سازمان اعتبار بخشی برای مترجمین گفتاری و یا نوشتاری. با شرکت و قبولی در امتحان NAATI می توان پنج امتیاز اضافی ادعا کرد.
  • امتیاز همسر: چنانچه مهارت همسر متقاضی نیز ارزشیابی شده و همسر متقاضی بتواند شرایط لازم را کسب کند متقاضی میتواند 5 امتیاز اضافی ادعا کند.

با این حال، افزایش ادعای امتیازها  تا 75 امتیاز از طرف متقاضیان در طول سال  2017 بسیار غافلگیر کننده است و نشان از این دارد که احتمالا عوامل دیگر در حال بازی هستند.

برای کسب امتیاز، ادعا بیشتری ارائه میشود.

یک احتمال این است که کسانیکه EOI خود را ارائه می دهند بیش از حد ادعای امتیاز می کنند. این موضوع منجر به صدور دعوت نامه میشود، اما برای دریافت ویزا، متقاضیان باید بتوانند هر یک از نکاتی که ادعا کرده اند را ثابت و مدارک مستدل ارائه نمایند. عدم ارائه مدارک قطعا منجر به رد درخواست ویزا خواهد شد،

اما احتمال اینکه بعضی افراد عمدا و یا سهوا SkillSelect  را با ارائه ادعا بدون مدرک اسپم ((spam کنند وجود دارد.

به نظر می رسد که متقاضیان EOI که بیش از حد ادعا امتیاز کرده اند علت بالا رفتن امتیاز مورد نیاز حسابداران در دور دوم 2017 باشد. اداره مهاجرت چندین دور "دعوتنامه بصورت دستی" برای حسابداران انجام داده است تا اطمینان حاصل شود که این کار مجددا تکرار نمی شود، اما احتمال وجود بیش از حد ادعا در سایر مشاغل کماکان وجود دارد.

 ارائه بیش از یک EOI از طرف بعضی از متقاضیان: 

احتمال دیگر این است که بعضی از متقاضیان بیش از یک EOI درخواست میدهند. از آنجائیکه برای ارائه EOI هزینه ای لازم نیست لذا متقاضیان می توانند به هر تعداد درخواست EOI  ارائه دهند، در یک چنین حالتی چنانچه متقاضی از امتیاز بالاتری هم برخوردار باشد دعوتنامه های بیشتری دریافت خواهد کرد و در نتیجه این موضوع باعث میشود تا تعدادی از دعوتنامه ها بلا استفاده شده و دیگران در آن دوره از دریافت دعوتنامه محروم شوند.

 

پیشنهاد ما برای متقاضیان

از آنجایی که SkillSelect در سال جاری بسیار رقابتی تر شده است، توصیه ما این است که متقاضیان با انگیزه کسب امتیاز بالا تر برای این ویزا  اقدام کنند.  نکاتی که میتواند در این مورد استفاده شوند عبارتند از:

  • دیوار مانع توانائی زبان انگلیسی بالاتر رفته و در حال حاضر سطح نمره صلاحیت زبان به حد " سطح عالی" یعنی با در نظر گرفتن نمرات امتحان آیلتس بعنوان شاخص نمره 8 در هر مهارت میباشد.
  • امتیاز از منابع دیگر: به نظر می رسد بسیاری از متقاضیان برای سال های حرفه ای، سازمان اعتبار بخشی مترجمین NAATI و مهارت های همسر خود ادعا امتیاز می کنند. با این حال، این ها تنها راه برای ادعا همه امتیاز ها نیست و ممکن است فرصت های دیگری نیز وجود داشته باشد.
  • حمایت ایالتی و یا منطقه ای: ویزاهای 190 و 489 که از حمایت ایالتی و یا منطقه ای برخوردار باشند تحت شرایط میزان سقف شغلی قرار نمیگیرند و معمولا کسب امتیاز 60 برای صدور دعوتنامه برای آنها کفایت میکند.   اخذ حمایت ایالتی و یا منطقه ای در عین حال مستلزم یک فرایند وقت گیر و طولانی نیز هست.  اما در صورت موفقیت در اخذ حمایت دولتی و یا منطقه ای بهترین روش برای پیشگیری از کسب امتیازبالا برای ویزا 189 است که امسال بطور چشمگیری رقابتی شده است.  در این حالت درخواست برای ویزاهای زیر کلاس 489 از طریق حمایت ایالتی و یا منطقه ای ساده تر و سریع تر از سایر ویزا بوده است.

برنامه سال 2017-18 تا کنون رقابتی ترین سال برای SkillSelct بوده است.  در واقع این روزها بخش چالش برانگیز مهاجرت از طریق مهارت برای کشور استرالیا دریافت دعوتنامه میباشد و لازم است که متقاضیان در این مورد و وضعیت تطبیق پذیری خود با این شرایط بسیار رقابتی از مشاوره های حرفه ای استفاده کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و ارزیابی وضعیت فعلی خود و تطبیق پذیری وضعیت خود با ما  تماس بگیرید......